نوع خبر 
 
 
دستاورد عضو هیئت علمی واحد آیت الله آملی: ساخت سنسورهای تشخیص بیماری‌های پارکینسون و آلزایمر
عضو هیئت علمی واحد آیت الله آملی  با همکاری محققی از فرانسه   سنسورهایی ساخته اند که می تواند در تشخیص بیماری های پارکینسون و آلزایمر موثر باشد.

دکتر فرشته چکین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در تشریح این طرح پژوهشی عنوان کرد: سنسورهای ساخته شده می تواند تجمع پروتئین‌ها را حتی در غلظت‌های پایین نشان دهد؛ تجمع پروتئین‌ها، از عوامل اصلی ایجاد بیماری‌های شایعی مانند پارکینسون و آلزایمر هستند.

چکین با بیان اینکه بیماری آلزایمر و پارکینسون معمولترین بیماری مخرب اعصاب  به حساب می آیند که با گذشت زمان مغز تحلیل و یا از بین می رود تصریح کرد:  سرعت تحلیل مغز در بیماران مختلف متفاوت است؛ سرعت تحلیل وابسته به سن، جنسیت و سوابق خانوادگی است. فرد دارای بیماری  آلزایمر و پارکینسون در انجام کارهای روزانه، در درست فکرکردن و درست تصمیم گرفتن دچار مشکل شده و همچنین دچار کم شنوایی، از دست دادن حس بویایی و...می شود.
 به گفته این محقق علت اصلی این بیماریها کاهش تولید انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین در مغز است. دوپامین باید از طریق گوارش جذب شده و وارد خون شود و سپس به مغز برسد و بدیهی است که عوارضی را در قسمتهای مختلف بدن نشان خواهد داد که برای بیمار آزار دهنده است.
چکین با اشاره به اینکه روش جراحی با گذاشتن الکترودهای تحریک کننده در مغز هم به عنوان درمان برای این بیماریها وجود دارد تاکید کرد: ولی این روش سختی تامین هزینه دستگاه، جراحی و عدم تجهیز مراکز مخصوص این کار از علل مهم آن است.
به گفته استاد شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی، پروتئین‌ها، بعد از آب، بیشترین جزء سلولی را تشکیل می‌دهند و عملکرد آن‌ها به طور ثابتی بستگی به واکنش‌های متقابل آن‌ها با سایر مولکول‌ها دارد. ویژگی های پروتئین‌ها تحت تاثیر برخی خواص فیزیکی و شیمیایی مثل حرارت، pH و...است و مکانیسم عملکرد آن کاهش و حتی از بین می رود و  منجر به رسوب و یا در واقع تجمع آنها می‌شوند.

 وی در ادامه به  فرآیند  عملکرد  سنسور های ساخته شده اشاره کرد و گفت :  تجمع پروتئین‌ها و تشکیل آمیلوئیدهای پروتئینی، از عوامل اصلی ایجاد بیماری‌های شایعی مانند پارکینسون و آلزایمر هستند. به همین منظور، در این طرح سنسورهایی بر پایه گرافن اکساید کاهش یافته متخلخل طراحی شده‌اند که قادر به اندازه‌گیری پروتئین ها و تأیید پدیده تجمع پروتئینی با حد تشخیص پایین باشند.
به گفته چکین در ساخت این سنسورها از گرافن اکسایدکاهش  یافته متخلخل استفاده شده است که ویژگی‌های ممتاز این سنسورها، کاهش هزینه‌ی طراحی سنسور به دلیل تهیه ارزان قیمت گرافن اکساید متخلخل با قدرت جذب بالای پروتئین و قابلیت استفاده مجدد از آن بعد هر اندازه گیری است.

وی در پایان تصریح کرد :   نتایج  این پژوهش می‌تواند برای تشخیص بیماری‌های شایع پارکینسون و آلزایمر و همچنین در توسعه و طراحی دارو برای مقابله با این بیماری‌ها سودمند باشد.

به گزارش خبرگزاری آنا دکتر فرشته چکین  عضو هیأت علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی و پروفسور سابین محققی از دانشگاه لیل(Lille) فرانسه در این دستاورد علمی  همکاری داشته‌اند.
 
يکشنبه 15 بهمن 1396  5:29

آخرين تاريخ بازديد : شنبه 31 شهريور 1397  18:29:58
تعداد بازديد از اين خبر : 5934
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
نظر